D03 Off-Road Electric Dirt Bike
Off-Road D03 electric dirt bike OEM & ODM platform for wholesalers and global br...



Model: D07
7000W peak off-road electric dirt bike D07—electric dirt bike for adults, built for power, performance, and rugged terrain.
Designed for power, built for dominance
High-torque 3000W motor with 7000W peak output for extreme off-road performance.
Removable lithium battery for convenient charging and extended range.
Steel and iron welded frame with hydraulic suspension for maximum durability.
14x2.5" front and 12x3.0" rear knobby tires tackle any terrain.
Complete details for your reference
| Model Number | D07 |
| Vehicle Type | Electric Dirt Bike |
| Frame Material | Steel/Iron Weld |
| Color Options | Black, Orange, Custom |
| Net Weight | 80kg (176 lbs) |
| Gross Weight | 90kg (198 lbs) |
| Motor Type | DC Brushless |
| Motor Power | 72V/3000W (Peak 7000W) |
| Battery Type | Lithium Battery (Removable) |
| Battery Capacity | 72V 36AH |
| Charging Time | 6-8 Hours |
| Battery Management | Smart BMS |
| Max Speed | 75km/h (47mph) |
| Max Range | 50 miles (80km) |
| Max Load | 80kg (176 lbs) |
| Climbing Ability | 35-45 Degrees |
| Brake Type | Hydraulic Disc Brakes |
| IP Rating | IP65 Waterproof |
| Overall Size | 180cm x 78cm x 105cm |
| Wheel Size | F: 14x2.5" / R: 12x3.0" |
| Tire Type | Off-Road Knobby |
| Seat Height | 85cm |
| Wheelbase | 125cm |
| Ground Clearance | 30cm |
Contact our sales team for competitive pricing, OEM/ODM options, and bulk order discounts. We typically respond within 24 hours.
Explore other models in our collection